Oko jak... żaluzje. Sukces lubelskich naukowców

2021-06-18
UDOSTĘPNIJ:
"Żaluzje" dla oka
Naukowcy z UMCS odkryli, że ludzkie oko jest wyposażone w mechanizm działający na zasadzie… żaluzji. Aby działał sprawnie organizmowi potrzebne są naturalne barwniki. Badania prowadził międzynarodowy zespół z kilku uczelni.

Dla naukowców oko jest fascynującym organem. Rozróżnia miliony barw. Jest niezwykle precyzyjne, ale też narażone na natężenie światła- na zbyt słabe, ale i zbyt silne. Naukowcy z Lublina badali mechanizm w jaki sposób oko broni się przed fotouszkodzeniami.

Za poprawne działanie tego mechanizmu odpowiadają barwniki naturalne luteina oraz zeaksantyna. Można je dostarczyć do organizmu tylko dzięki zbilansowanej diecie - występują w warzywach liściastych, warzywach i owocach żółtych oraz pomarańczowych. Badania prowadzone były przez zespół naukowców z różnych dziedzin nauki. Ekspertem z zakresu medycyny był prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego.

Badania prowadzone były w ramach projektu Fundacji Nauki Polskiej, z wykorzystaniem najnowszej klasy aparatury i mikroskopów pozwalających określić jak funkcjonuje ludzie oko.

Naukowcy z Lublina zapowiadają starania o granty na dalsze badania nad mechanizmami regulującymi pracę ludzkiego oka.