W Kraśniku odsłonięto pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W uroczystościach udział wziął między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz parlamentarzyści z województwa lubelskiego i całego kraju.

"Ten pomnik jest - z perspektywy ludzkierj - dowodem na to, że ci, którzy 8 lat temu polegli pod smoleńskiem są wciąż obecni w Polskich sercach" - napisał do czestników uroczystości brat śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński. Uroczystość odsłonięcia pomnika zgromadziła wielu kraśniczan i mieszkańców regionu. Uczcili ją także przedstawiciele rządu i parlamentarzyści z całego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że prezydent Lech Kaczyński był wzorem odpowiedzialności za Polskę. Mszę świętą w intencji ofiar poprowadził biskup Ryszard Karpiński. Dla wielu jego biskupia dewiza - "Podróżującym nieść pomoc", była szczególnie wymowna w modlitwie za ofiary katastrofu w drodze na uroczystości w Katyniu 8 lat temu.

Pomnik ich pamięci powstawał przez cztery lata. Wtedy zawiązał się komitet społeczny z inicjatywy Jarosława Stawiarskiego. Bo to kraśniczanie ufundowali pomnik, między innymi wykupując cegiełki na ten cel. Jednak uroczystości zakłócili protestujący rolnicy, mimo, że wcześniej spotkał się z nimi premier.