Ponad 340 tysięcy uczniów na Lubelszczyźnie zakończyło dziś rok szkolny. Wyjątkowy, bo po reformie. Powróciły 8 klasowe szkoły podstawowe, była nowa podstawa programowa i rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. W tle są pytania o pracę dla nauczycieli i kolejne zmiany, które mają wejść w życie po wakacjach.

Eleganckie stroje drobne upominki dla nauczycieli i przede wszystkim wielka radość. Bo na ten dzień uczniowie czekali 10 miesięcy. To był bardzo ważny rok w oświacie, bo pierwszy po wejściu w życie reformy. Powróciły ośmioletnie szkoły podstawowe i rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. To najważniejsze zmiany.

Według Systemu Informacji Oświatowej na Lubelszczyźnie zostało przyjętych 980 nowych nauczycieli. Niektórzy łączyli etaty i byli zatrudnieni w trzech, a nawet czterech szkołach. Wszystko przez niż demograficzny. Dlatego sporo obaw było w mniejszych miejscowościach i wiejskich szkołach. Dziś można powiedzieć, że niepotrzebnie. W województwie lubelskim wakacje rozpoczęło blisko 340 tysięcy Po wakacjach, znów mogą spodziewać się zmian.

Tegoroczne wakacje będą jednymi z najdłuższych w ostatnich latach. PRzed uczniami owie mają aż 73 dni laby, a początek nowego roku szkolnego 3 września.