Mija 27. rocznica utworzenia straży granicznej. Centralne obchody odbyły się w Warszawie. Straż Graniczna całą dobę kontroluje wschodnią granicę Polski, a niemal codziennie dochodzi tam do prób przemytu. Tylko w środę rano w Lubyczy Królewskiej funkcjonariusze zatrzymali sześcioro nielegalnych imigrantów.

Tę próbę nielegalnego przekroczenia granicy nadbużańscy udaremnili dzięki kamerom termowizyjnym. To niezwykle użyteczne narzędzie w codziennej pracy na granicy. Nadbużański Oddział Straży Granicznej udaremnia kilkadziesiąt takich prób rocznie. W środę funkcjonariusze z Lubyczy Królewskiej zatrzymali sześcioro Irakijczyków.

Nadbużańcy strzegą siedmiu przejść drogowych, czterech kolejowych i tego na lotnisku w Świdniku. Oprócz tego patrolują 450 kilometrów granicy z Ukrainą i Białorusią. Są przygotowani na każde warunki.

Strażnicy graniczni nie mają czasu na świętowanie. Tylko w kwietniu odprawili na przejściach granicznych ponad milion osób. Wojewódzkie obchody ich święta odbędą się 25 maja w Białej Podlaskiej.