ALEJA DĘBÓW NIEPODLEGŁOŚCI pojawiła się w Zamościu w 100 rocznicę jej odzyskania. W uroczystym sadzenia składającej się z 60 drzew alei uczestniczyli m.in. przedsatwiciele władz samorzadowych młodzież i dzieci z zamojskich szkół oraz gość specjalny - Rafał Brzozowski, którego dziadkowie pochodzą właśnie z Zamościa.

Trud posadzenia własnego dębu nie zniechęcił mieszkańców Zamościa to tego, by współtworzyć aleję dębów niepodległości. Wsród tych, którzy posadzili jeden z dębów znalazł się Rafał Brzozowski, piosenkarz i prezenter telewizyjny rodzinnie związany z Zamościem.

Dębowa aleja jest usytuowana przy ul. Strefowej. Wyznacza ją 60 drzew. Ale Dęby Niepodległości od dzis rosnąc beda nie tylko w Zamościu. Dąb niepodległości rośnie także przy szkzole nr 24 w Lublinie.

Inicjatywa sadzenia dębów nawiązuje do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci .Akcję wspierają Lasy Państwowe.