Najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie chorób onkologicznych krwi z całego świata debatują nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnej hematoonkologii. Wymiana doświadczeń i interdyscyplinarny charakter międzynarodowej konferencji w Kazimierzu Dolnym już przynosi konkretne rozwiązania.

Choroby hematoonkologiczne to między innymi białaczka i szpiczak. Dzięki współpracy środowiska lekarskiego i Uczelni Łazarskiego ma powstać tzw. rejestr wczesnej śmiertelności chorych na szpiczaka plazmocytowego.

W opinii ekspertów Polska jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie przeszczepów szpiku. Jednak wymiana doświadczeń jest wciąż bezcenna. Między innymi w kwestii rozwijanej na zachodzie hematologii spersonalizowanej.

Eksperci zauważają, że zmienia się profil chorych na nowotwory krwi. Przybywa ich, bo społeczeństwo się starzeje. Rozwijają się też metody leczenia. W Polsce jest ponad 400 hematologów. Z szacunków wynika, że to o połowę za mało. Przyszli lekarze niechętnie wybierają tę specjalność.

Międzynarodowa konferencja szkoleniowa "Hematologia Kliniczna i doświadczalna" odbywa się po raz trzeci. Potrwa do jutra.