Zamość, Biłgoraj, Józefów, Radecznica - w tych i wielu innych miejscach odbędą się w najbliższym czasie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To jedna z wielu inicjatyw, które podejmuje zamojski oddział Światowego Związku Armii Krajowej. Dziś związek poinformował o szczegółach przedsięwzięć.

To będzie rok szczególny - podkreśla prezes zamojskiego oddziału związku, bo związany ze 100-leciem obchodów odzyskania niepodległości.

Konrad Bartoszewski ps."Wir" był aresztowany i osadzony w Józefowie, skąd został odbity przez partyzancki oddział - przypominali dziś organizatorzy obchodów.

W Biłgoraju promowana będzie publikacja dotycząca działań UB na tym terenie, ale wyświetlony też będzie film dokumentalny "Błudko" Janusz Hanasa.

W Radecznicy zaplanowano Bieg Tropem Wilczym, ale przede wszystkim uroczystości przypominające Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i Stanisława Biziora ps. „Eam”, którzy zostali w październiku pochowani w kryptach bazyliki. Zamojski oddział Światowego Związku AK ogłosił dziś też IX konkurs Historyczny dla dzieci i młodzieży, na który już można przesyłać zgłoszenia. Szczegóły dotyczące konkursu i wielu innych wydarzeń są na stronie internetowej Związku.

W obchody wpisuje się też film "Józef Śmiech, ps. Ciąg. Jak było naprawdę", wyprodukowany przez zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy AK i TVP 3 Lublin. Premierowy pokaz odbył się w Zamościu, a na antenie TVP3 Lublin wyemitowany będzie jutro, 24 lutego o 20.30.