Brakuje fachowców. Lubelscy przedsiębiorcy, kurator oświaty i wojewoda podpisali dziś wspólnie deklarację w sprawie promocji kształcenia zawodowego. Kolejne firmy mogą się przyłączyć do tej inicjatywy. Cel to zachęcić młodych ludzi do nauki konkretnego zawodu.

Mechanicy, kierowcy, ślusarze, ale też piekarze i cukiernicy. Między innymi fachowców w tych zawodach brakuje na lubelskim rynku. Podpisana dziś deklaracja ma pomóc odmienić lubelski rynek pracy i promować zdobywanie konkretnego zawodu. W naszym regionie są szkoły branżowe, które mają dobrą kadrę, dobre wyposażenie, ale brakuje chętnych do nauki.

W szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych są doradcy zawodowi, którzy pomagają wybrać ścieżkę kariery. Deklarację w sprawie promocji kształcenia zawodowego podpisali dziś przedstawiciele największych spółek skarbu państwa: między innymi PGE, zakładu gazowniczego, PKP czy kopalni Bogdanka. Deklaracja pracodawców, wojewody i kuratora oświaty to pierwszy krok do stworzenia kampanii promocyjnej promującej kształcenie zawodowe wśród młodych ludzi.