Rozpoczęło się Największe Święto Sportów Zimowych - XXIII Igrzyska Olimpijskie w koreańskim Pjongczang. Zadebiutują na nich zawodnicy z Lubelszczyzny - bobsleiści: Mateusz Luty i Grzegorz Kossakowski, reprezentujący barwy AZS UMCS Lublin.

Na ten moment zawodnicy, trenerzy i kibice czekali cztery lata. W Pjongczang rozpoczęła się walka o medale olimpijskie. Wśród startujących jest ponad sześćdziesięciu biało-czerwonych.

To będzie debiut sportowców z Lubelszczyzny na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Mateusz Luty wystartuje w bobslejowych dwójkach i czwórkach, Grzegorz Kossakowski - w tej drugiej konkurencji. Jednak o to nie będzie łatwo. Polska nie ma ani tradycji, ani infrastruktury bobslejowej. Pierwsze od 49 lat Mistrzostwa Polski rozegrano w zeszłym roku na Łotwie. Tytuł zdobył Luty.

Nasi sportowcy są w Korei Południowej od prawie tygodnia. Tam mieli okazję wykonać dodatkowe ślizgi treningowe. W Polsce przygotowywali się przede wszystkim atletycznie.

Leszek Dunecki to wicemistrz olimpijski w sztafecie sprinterskiej letnich igrzysk w Moskwie. Wspomina emocje przed startem. Podkreśla, że sam udział w Igrzyskach jest ważny, ale trzeba stawiać przed sobą cele.

Rywalizacja bobslejowych dwójek rozpocznie się 18 lutego. Sześć dni później wystartują czwórki. A już jutro szansa na pierwsze medale. Startują nasi skoczkowie.