Rozpoczął się długo wyczekiwany remont Muzeum Południowego Podlasia. Dzięki niemu obiekt zyska nowe przestrzenie wystawiennicze i specjalistyczne wyposażenie. Zakończenie prac zaplanowano na 2019 rok.

Remont i przebudowa Muzeum Południowego Podlasia to jedna z większych inwestycji zapowiadana już nieco wcześniej, jej koszt to ponad 21 mln zł. Są to w większości środki unijne pozyskane przez Biała Podlaskę. Prace obejmują nie tylko remont budynku muzeum, ale całego otoczenia.

Prace ruszyły na początku roku, od czerwca rusza remont wieży. To pozwoli zyskać nowe przestrzenie. Dzięki temu wystawione zostaną zbiory, które dotychczas nie były dostępne. Te w tej chwili zalegają w magazynach.

Warto podkreślić, że odbudowana będzie też brama koszarska od strony zachodniej. Powstanie duży parking przy ulicy Kusocińskiego, a sama ulica zostanie przebudowana. Samo Muzeum oprócz większej przestrzeni ekspozycyjnej zyska oddzielne sale wykładowe i warsztatowe.

Na czas prac mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu wewnątrz muzeum, Remont jest podzielony na etapy, część zakończy się do wakacji, a w czerwcu rozpoczną się kolejne. Koniec zaplanowano na 2019 rok.