Różne dyscypliny, sukcesy i porażki ale przede wszystkim emocje kibiców. Akademicki Związek Sportowy w Lublinie ma 95 lat. Dzieje związku i jego rolę przypomina wystawa w Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin.

Sport akademicki w Polsce istnieje od ponad 100 lat. Lubelskiemu związkowi do setki brakuje 5. To jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji sportowych w mieście.

AZS powstał w 1922 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród pierwszych sekcji były m.in. lekkoatletyczna, futbolowa i pływacka. Pierwszy sukces lubelscy żacy osiągnęli podczas Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce. Siatkarka Małgorzata Denisow-Januszewicz to jedna z arcymistrzyń związku. W Reprezentacji Polski rozegrała 111 spotkań.

Historię związku kontynuują kolejne pokolenia. Dziś lubelski AZS to ponad 3000 zrzeszonych członków w 12 klubach uczelnianych. Podczas wernisażu przyznano także wyróżnienia – medale 700-lecia Lublina dla zawodników, trenerów i działaczy, którzy przez lata przyczynili się do rozwoju lubelskiego sportu.

Wystawę w Centrum Historii Sportu w Lublinie można oglądać przez miesiąc.