To rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć procesu sądowego dotyczącego błędów lekarskich. Takimi sprawami zajmuje się między innymi Wojewódzka Komisja do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Komisja rozpoczyna drugą kadencję. Ma w składzie szesnastu członków, w tym lekarze i prawników.

Zdarza się, że chorzy - a w przypadku śmierci pacjenta - ich bliscy dochodzą swoich praw w sądzie. Nie każdy wie, że sprawami błędów lekarskich zajmuje się Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Komisja została powołana do życia w 2012 roku. Rozpatrzyła ok. 300 wniosków. W 1/3 przypadków orzekła, że zdarzenie medyczne miało miejsce, a to oznacza, że pacjentowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie lub o zadośćuczynienie.

W skład komisji wchodzi 16 osób: ekspertów z zakresu medycyny i prawników; 14 z nich powołuje wojewoda. Postępowanie trwa zwykle około czterech miesięcy. Koszt wniosku to 200 zł.

Dotychczasowy przewodniczący komisji, mecenas Piotr Sendecki będzie pełnił swoją funkcję także w drugiej kadencji do 2023 roku. Wiceprzewodniczącą została Zofia Filipek-Kraczek. Podczas spotkanie rozmawiano też o zmianach regulaminu działania komisji. Mają usprawnić jej funkcjonowanie.