Za to, co zrobili mogli zginąć, bo za pomoc Żydom podczas II wojny światowej groziła śmierć. Narażali nie tylko swoje życie, także najbliższych. Ale wielu Polaków ratowało Żydów ukrywając ich przed hitlerowcami. Dziś za tę pomoc kolejne rodziny z Lubelszczyzny odebrały medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Za pomoc Żydom od 1941 roku groziła śmierć. Ale wielu Polaków ratowało ich ukrywając przed niemieckimi nazistami w czasie II wojny światowej. Za tę pomoc rodziny z Lubelszczyzny odebrały medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Medal to złożenie hołdu zwykłym ludziom, który byli niezwykli, bo odważyli się na coś, na co nie odważył się nikt inny. Na medalu wybita jest sentencja z Talmudu: kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznaje Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. To najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne przyznawane tym, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Dziś wręczyła je attache Ambasady Izraela.

Do tej pory uhonorowano nim ponad 26 tysięcy osób w tym ponad sześć tysięcy Polaków. Dziś dołączyli do niech kolejni bohaterowie z województwa lubelskiego.