Radni PiS nie porzucają projektu dotyczącego bezpłatnych przejazdów dla uczniów lubelskich szkół ponadgimnazjalnych. Będą o niego walczyć na czwartkowej sesji Rady Miasta. Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami przekonywali, że to może być sposób na odkorkowanie zatłoczonego Lublina.

Bezpłatne przejazdy miejską komunikacją od 1 stycznia 2018 roku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Taką uchwałę podjęli lubelscy radni na piątkowej nadzwyczajnej sesji. Był to projekt radnych Klubu Wspólny Lublin i prezydenta miasta. Radni PiS postulowali by ulgi rozszerzyć na uczniów szkół ponadgimnazjalnych, do 21. roku życia. Projekt miejskiej opozycji nie przeszedł, ale powróci na najbliższej sesji.

Radnych PiS-u nie przekonują wyjaśnienia, że miasta nie stać na sfinansowanie przejazdów dla uczniów, którzy w części nie są mieszkańcami Lublina. Uważają, że oszczędności należy szukać gdzie indziej, np. w kwestiach lokalowych. Ich zastrzeżenia budzą koszty wynajmu pomieszczeń dla nowej siedziby ZTM-u i kwestia planowanego wynajmu budynku Astorii.

Siedziba ZTM Lublin była związana z tym, że miasto sprzedało teren dawnej zajezdni Helenów. Na ponad trzyhektarowej działce powstały nowe budynki. W jednym z nich zlokalizowano nową siedzibę spółki - wyjaśnia Ratusz.

Budynek dawnej Astorii przy skrzyżowaniu Lipowej i Alei Racławickich miasto odzyskało po 25-letniej dzierżawie. Budynek wymaga remontu. Radni PiS zapowiadają, że na czwartkowej sesji Rady Miasta będą się domagać wyjaśnień w tej sprawie.