Zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy nie sparaliżowało pracy na polskich przejściach granicznych. Urząd do Spraw Cudzoziemców podał właśnie aktualne dane dotyczące dynamiki migracyjnej. Od czerwca, kiedy obowiązuje ruch bezwizowy, Ukraińców wjeżdżających do Polski jest o niespełna 9 proc. więcej, niż wtedy kiedy obowiązywały wizy. Wzrosła także liczba składanych przez nich wniosków o stały pobyt w naszym kraju.

Od czerwca tego roku, obywatele Ukrainy mogą wjeżdżać do krajów Unii Europejskiej bez wiz. Wystarczy, że mają paszport biometryczny. Obaw było sporo. Przede wszystkim, czy zniesienie wiz nie sparaliżuje pracy naszych przejść granicznych i czy nie będzie oznaczało prawdziwego szturmu obywateli Ukrainy.

Tymczasem, z najnowszych danych zebranych przez Urząd do spraw cudzoziemców wynika, że po wprowadzeniu ruchu bezwizowego, liczba Ukraińców przyjeżdżających do Polski wzrosła o niespełna 9 proc. Bez wizy wjechało do nas 290 tys. osób.

Ukraińcy mogą wjechać na teren Polski bez wizy na 90 dni. W celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Co ciekawe, po wprowadzaniu ruchu bezwizowego, obywatele Ukrainy złożyli o 6 proc. więcej wniosków o pozwolenie na stały pobyt w naszym kraju.