Jego budowa rozpoczęła się w 1974 r. i trwała blisko dwie dekady. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. kard. Stefana Wyszyńskiego działa 25 lat. Rocznie świadczy opiekę zdrowotną dla prawie osiemdziesięciu tysięcy pacjentów. To szpital nowoczesny, rozwijający swoją infrastrukturę i kadrę naukową.

12.10. 1992 - to wtedy uruchomiono oddziały - chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i izbę przyjęć. Przez ten czas wiele się zmieniło. W szpitalu przy al. Kraśnickiej działa m.in. znany na całą Polskę Oddział Chirurgii Piersi. Przeprowadzane są tu operacje rekonstrukcji piersi tuż po zabiegu jej usunięcia, czyli mastektomii.

Szpital to 19 oddziałów, 700 łóżek, 23 poradnie i 38 tys. pacjentów rocznie. Drugie tyle trafia na szpitalny oddział ratunkowy. To także ceniona nefrologia, w której lekarze przeprowadzają biopsje nerek i ich dializy.

Ten rozwój nie byłby możliwy gdyby nie wielomilionowe inwestycje - realizowane tak za środki własne, ministerialne, unijne jak i pieniądze z budżetu województwa

Placówka od października jest w tzw. sieci szpitali. Zdaniem dyrektora to szansa na uporządkowanie sytuacji finansowej, bo z powodu zaniżonego kontraktu szpital co roku generował tzw. nadwykonania. A szpital dochodził swoich racji przed sądem.

W szpitalu pracuje 1500 osób. Rocznie przeprowadzanych jest tu 8600 operacji.