Firma Ursus wygrała największy w Europie przetarg na dostawę autobusów elektrycznych. 47 bezemisyjnych pojazdów będzie jeździło po ulicach Zielonej Góry. To największy przetargowy sukces Ursusa w sferze elektromobilności, która ma być wiodącą gałęzią działalności firmy.

Autobusy na przejechanie 1 kilometra potrzebują mniej niż 1 kwh. Czterdzieści siedem 12-metrowców za nieco ponad rok będzie jeździło po ulicach Zielonej Góry. Wartość zamówienia to ponad 98 mln zł. Nikt w Europie dotychczas nie realizował tak dużego zamówienia.

Rocznie Ursus jest w stanie produkować do 150 autobusów o napędzie dieslowym i elektrycznym. Elektormobilność jest priorytetem spółki, bo tego wymaga rynek - chodzi o ekologię i koszty eksploatacji.

Eksperci mówią o elektromobilnej rewolucji. W Polsce odbywa się przy wsparciu rządowym, choć najważniejszy jest postęp technologiczny. Główną barierą były rozmiary baterii.

Produkowane w Ursusie autobusy na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet 250 kilometrów. Od niedawna dziesięć z nich jeździ po Warszawie. Firma realizuje także kolejne zamówienia.