Finał głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Mieszkańcy miasta wspólnie zdecydowali o przeznaczeniu 15 mln zł z budżetu miasta na inwestycje, które zostały wskazane przez organizacje, stowarzyszenia i grupy lublinian. Liczenie głosów złożonych drogą "papierową" jeszcze trwa, ale już wiadomo, że dwa tzw. duże projekty uzyskają wsparcie z budżetu obywatelskiego.

Już wiadomo, że dwa projekty: "Modernizacja infrastruktury stadionu żużlowego" oraz "Remontujemy Szkołę Urszulanek" trafią na listę obywatelskich inwestycji w 2018 roku. Za wsparciem Szkoły Urszulanek głosowało około 9 tys. osób. Za modernizacją stadionu żużlowego - ponad 5 tys. To otwiera możliwość rozbudowy stadionu i modernizacji toru. Adaptacja zabytkowej infrastruktury pobrygidkowskiego zespołu klasztornego umożliwi z kolei Urszulankom prowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Pełne wyniki głosowania na wszystkie projekty - małe i duże- poznamy w przyszłym tygodniu, ale już wiadomo, że zagłosowało ponad 38,5 tys. mieszkańców, z czego 37 tys. przez internet.

Obywatelska dyskusja dotycząca V edycji Budżetu Obywatelskiego potrwa do 31 stycznia 2018 roku. Konsultacje społeczne ratusz ogłasza też w sprawie dostępności placu Litewskiego dla rowerzystów. Teraz zakaz przejazdu rowerem obowiązuje na całym placu Litewskim. Jest propozycja, aby zakaz dotyczył nadal obszaru fontann i terenów zielonych, ale umożliwiał przejazd rowerem wyznaczonym traktem.

Konsultacje dotyczące regulaminu korzystania z placu Litewskiego potrwają do 29 października. Wcześniej, bo 19 października odbędzie otwarte spotkanie w tej sprawie w Biurze Partycypacji Społecznej przy ul. Bernardyńskiej.