Nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie. W chorobie psychicznej życzliwość innych jest bardzo ważna. Wielu wstydzi się pójść do lekarza, a nie ma czego, bo terapia często pozwala normalnie żyć i pracować. Mówimy o tym nieprzypadkowo, bo dziś Światowy Dzień Zdrowia, a Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" w Lublinie, zorganizowało wystawy dzieł osób chorych. Były też koncerty i skecze kabaretów.

Problemy psychiczne kojarzą się przede wszystkim z unikaniem innych. Może i bywa inaczej w przypadku osób, które systematycznie poddają się terapii. Świadczy o tym np. występ zespołu ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bychawie. Koncerty innych zespołów, skecze kabaretów czy obrazy osób chorych można było zobaczyć na pl. Litewskim z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Lubelskie obchody przy wsparciu miasta i Uniwersytetu Medycznego zorganizowało Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia".

Choroby psychiczne zdarzają się coraz częściej. Mają na to wpływ między innymi: stres, zażywanie narkotyków czy dopalaczy. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego organizowany jest od 25 lat.