To pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie stawia Lublin na równi z ośrodkami badawczymi świata. Supernowoczesny 7-teslowy rezonans magnetyczny należący do konsorcjum Ecotech-Compleks, którego liderem jest UMCS, już działa. Uczelnia zaprezentowała jego możliwości podczas międzynarodowej konferencji z udziałem specjalistów z całej Europy. Uczelnia stawia na innowacyjność i chce znaleźć się w gronie liderów zajmujących się medycyną neurologiczną.

To pierwszy w Polsce taki rezonans magnetyczny. Pokazuje obraz w kilkakrotnie większej rozdzielczości niż inne tego typu urządzenia. Jest duży, można nim zbadać od razu wszystkie części ciała, bo mieści się w nim cały człowiek. Aparat ma pomóc polskim naukowcom w diagnostyce w wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworowych, autyzmu, epilepsji.

To wyjątkowy sprzęt bo na całym świecie jest około 40 ośrodków badawczych, które nim dysponują. Władze UMCS podkreślają, że jest nowoczesny sprzęt, którym już dysponuje Ecotech-Compleks pozwoli w przyszłości konkurować z największymi ośrodkami badawczymi w świecie.

Prezentacja nowoczesnego rezonansu odbyła się w ramach międzynarodowego spotkania specjalistów zatytułowanego "Obrazowanie medyczne w wysokim polu magnetycznym - Centrum Ecotech-Compleks nowy partner, nowe możliwości".