Na rynek weszło właśnie Jabłko Lubelskie. Pod tą marką kryją się najlepsze, regionalne owoce, które można kupić w sklepach w całym województwie. Grupy producenckie, które połączyły siły, chcą lubelskim owocem podbić świat.

Pod nazwą "Jabłko Lubelskie" kryją się różne odmiany, m.in. szampion, ligol czy golden delicious, ale łączy je jedno - Lubelszczyzna. W Józefowie nad Wisłą na początku XX istniał największy sad w Europie, ale jabłka na lubelskim Powiślu zbiera się do dzisiaj. Po Grójcu to największe sadownicze zagłębie w Polsce.

Swoje zalety Jabłko Lubelskie zawdzięcza znakomitym warunkom klimatycznym oraz glebowym. Region lubelski wyróżnia duże nasłonecznienie, czyste powietrze oraz występowanie gleb wapiennych, które idealnie sprawdzają się w przypadku uprawy jabłoni, zapewniając doskonały smak i kolor owoców.

Sadownicze tradycje postanowiła wykorzystać grupa LubApple. Założyło ją pięciu największych producentów owoców z województwa lubelskiego. Stworzyli markę Jabłko Lubelskie, dostępną w sklepach i marketach w całym kraju.

Grupa producentów produkuje sto tysięcy ton owoców rocznie. Eksportuje je do całej Europy, ale chce podbić też inne rynki.