Ponad dwustu żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Rynku Wielkim w Zamościu. Tym samym Lubelska Brygada liczy już blisko tysiąc ochotników, a docelowo będzie w niej służyć ponad 4 tys. żołnierzy.

Przysięgę złożyło 231 żołnierzy z 25 Batalionu OT. Wśród nich są rezerwiści, członkowie organizacji proobronnych i ci, którzy z wojskiem dopiero zaczynają swoją przygodę. Wszyscy przeszli wstępne 16-dniowe szkolenie.

Świadkami przysięgi byli bliscy żołnierzy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. To już trzecia przysięga żołnierzy, którzy są wcieleni do Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie liczy ona prawie tysiąc żołnierzy.

Następni ochotnicy złożą przysięgę 25 października. Formowanie lubelskiej jednostki zakończy się po wstąpieniu do niej 4 tys. żołnierzy. Łącznie w kraju powstanie 17 brygad, w których służyć będzie ponad 50 tys. żołnierzy.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych - jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych i katastrof.