Co łączy salceson, polędwicę, ptysie, karpia i tłoczony na zimno olej? Wszystkie są z naszego województwa i zostały docenione. Otrzymały prestiżowy tytuł "Perły" na trwających w Poznaniu targach "Smaki Regionów".

Na co dzień ustawiają się po nią kolejki z całego Południowego Podlasia. Od niedzieli, oficjalnie wędzona polędwica z małej masarni w Wisznicach nosi miano "Perły" produktu regionalnego.

Wśród tegorocznych laureatów jest pięć produktów z naszego województwa: wspomniana już polędwica z Wisznic, oleje z Zabłocia, karp w sosie grzybowym z Janowic, bronicki salceson biały i lubelskie ptysie z bitą śmietaną i malinami. Wszystkie dania przygotowane z pasją, dbałością o detale i oparte na naturalnych produktach.

Dodatkowo na poznańskich targach nagrodę "Klucz do polskiej spiżarni" otrzymała Lokalna Grupa Działania Owocowy Szlak z Opola Lubelskiego. Można więc śmiało powiedzieć, że Lubelszczyzna podbiła swoimi smakami Wielkopolskę.

"Perły" to najlepsze produkty regionalne. Nagrody przyznaje Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. W województwie lubelskim takimi tytułami może się poszczycić aż 46 produktów tradycyjnych.