Najważniejszymi wydarzeniami kilkudniowej imprezy będą 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i 48. Aukcja Pride Of Poland. Tegoroczne Święto ma szczególny charakter bo janowska stadnina świętuje w tym roku dwustulecie swego istnienia.

Podczas 39 Narodowego Pokazu Koni Arabskich czystej krwi - od dziś do niedzieli - zaprezentowanych zostanie 100 koni. Najlepsze powalczą w niedzielę o czempionaty.

Po raz pierwszy w historii rozegrany zostanie wyścig koni arabskich. Na razie tylko z janowskiej stadniny. Jej władze chcą by w przyszłości na torze w Janowie odbywały się gonitwy z udziałem koni z wszystkich hodowli.

Gonitwa ma być prezentem dla publiczności, ale tym na co najbardziej czekają goście jest 48. Aukcja Pride of Poland. Do sprzedaży wystawionych zostało 25 koni. 21 z państwowych stadnin w Janowie , Białce i Michałowie i 4 z hodowli prywatnych. Nowością tegorocznej aukcji jest elektroniczny system licytacji.

Janów to barometr cen koni arabskich na świecie . Rekordowa licytacja odbyła się w 2015 roku. Wtedy 10 letnia Pepita została sprzedana za 1 milion 400 tys euro. Jak będzie w tym roku ? To zależy od liczby kupujących i zainteresowania poszczególnymi końmi. Ci którym nie uda się podczas aukcji mogą wziąć udział w poniedziałkowej Letniej Summer Sale. Jubileusz stadniny to dodatkowe atrakcje . Będą więc pokazy historyczne, sprawności i parada hodowlana. A we wtorek dzień otwarty stadnin w Białce i Michałowie.