W Szczebrzesyznie chrząszcz brzmi w trzcinie - to zdanie nie jest łatwe do wypowiedzenia dla nas, a co dopiero dla obcokrajowców. Jednak coraz więcej osób chce się uczyć polskiego. Widać to w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. W zajęciach biorą udział osoby z całego świata.

Zazwyczaj przyjeżdżają do Lublina aby nauczyć się języka swoich przodków. Jednak z roku na rok przybywa także tych, dla których jest to język obcy.

Tradycyjnie już wśród słuchaczy są nauczyciele, którzy w krajach gdzie mieszkają uczą naszego języka. Pobyt w Lublinie traktują jako możliwość podniesienia językowych kompetencji. Wielu słuchaczy nie pierwszy raz bierze udział w letnich zajęciach. Doceniają spokojny, wakacyjny klimat Lublina, który podobno sprzyja nauce. W zajęciach letniej szkoły organizowanych przez UMCS w te wakacje weźmie udział w sumie 150 osób z ponad dwudziestu krajów.

Wakacyjne kursy języka polskiego są możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.