To była zakrojona na szeroką skalę akcja, mająca na celu eksterminacje wszystkich Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Między marcem 1942 roku a listopadem 1943 roku w ramach akcji Reinhardt w komorach gazowych Bełżca, Sobiboru i Treblinki poniosło śmierć około półtora miliona Żydów. W Muzeum Lubelskim odbyła się promocja najnowszej książki autorstwa Dariusza Libionki z Państwowego Muzeum na Majdanku zatytułowana "Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie". Promocję połączono z finisażem wystawy 'Dzielnice Zagłady".

Jak podkreślają zarówno autor jak i wydawca publikacji - Państwowe Muzeum na Majdanku - ta książka skierowana jest nie tylko do historyków zajmujących się problemem zagłady Żydów. Bo o akcji Reinhardt oznaczającej masową eksterminację Żydów na terenie GG wciąż wie niewielu.

Między marcem 1942 roku a listopadem 1943 roku w komorach gazowych obozów zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze oraz w obozie na Majdanku i podczas masowych egzekucji towarzyszących akcjom deportacyjnym, życie straciło ok. dwóch milionów Żydów.

Dzisiejsza promocja jest jednym z elementów obchodów 75. rocznicy Akcji Reinhardt. Akcji, która w okrutny sposób przerwała wielowiekową obecność Żydów na tym terenie.

Promocji towarzyszyła dyskusja historyków zajmujących się problemem zagłady Żydów, w której udział wzięła m.in. lubelska młodzież.