Uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były w każdym mieście regionu. W wielu z nich, po zakończeniu oficjalnych ceremonii, trwają pikniki, koncerty, gry i zabawy.

W Tomaszowie Lubelskim, świadome wagi święta dzieci, świętowały wspólnie m.in. z członkami Związku Strzeleckiego „Strzelec” - organizacji, która wychowuje w duchu patriotyzmu. - Pielęgnowanie państwowych rocznic to wspaniała lekcja historii dla nas wszystkich - zaznaczył Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Uroczystości w Tomaszowie rozpoczęła msza św. w Sanktuarium; następnie złożono wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, który w Tomaszowie powstał 130 lat po uchwaleniu Konstytucji. Uczestnicy uczcili też pamięć Tadeusza Kościuszki.

W Zamościu główne uroczystości odbyły się Rynku Wielkim. Patriotyczną manifestację z wojskowym ceremoniałem poprzedziła msza w intencji Ojczyzny w katedrze zamojskiej. Przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Józefa Piłsudskiego, złożono kwiaty. Odbyła się także defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

W Chełmie główne uroczystości odbyły się na pl. Łuczkowskiego. Z pełnym ceremoniałem wojskowym, udziałem żołnierzy z chełmskiego garnizonu i funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczystości 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywały się we wszystkich miastach regionu.