Synergia, czyli współdziałanie, jest tematem IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który rozpoczął się w Lublinie. Dla ponad tysiąca gości z całego kraju, zorganizowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i debat, na których prezentowane są najefektywniejsze formy współpracy pomiędzy biznesem, nauką a samorządami.

Lublin został wybrany na miejsce kongresu nieprzypadkowo. Ogromny potencjał naukowy sprawia, że z tego dorobku chce korzystać coraz więcej firm. Współpraca nauki z biznesem wciąż stanowi duże wyzwanie, ale widać zdecydowany progres. Korzyści są obopólne, bo nawiązując współprace z konkretną uczelnią przedsiębiorcy zdobywają potrzebnych dla siebie specjalistów - a ci mają zapewnione miejsca pracy.

Zdaniem ekspertów, brakuje jednak trzeciego ogniwa w tym procesie - gotowego produktu. Pośrednikiem mogą tu być samorządy.

Motywem przewodnim czwartej edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który zgromadził przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców i samorządowców z całego kraju, jest synergia nauki z biznesem, ale też nadanie innowacyjnego charakteru całej polskiej gospodarce.

Kongres potrwa do piątku. Towarzyszą mu Targi Przestrzeń Marki, zorganizowane w Targach Lublin, na których prezentują się firmy, uczelnie oraz samorządy z całej Polski.