Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otworzyła w Lublinie Wydział Tworzenia Oprogramowania. Za dwa lata w całości przejmie obsługę wszystkich programów, realizowanych przez agencję w całej Polsce. Jak zapewniali obecni na jego otwarciu - minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz szef ARiMR Daniel Obajtek - pozwoli to na uniezależnienie się od firm zewnętrznych, obsługujących dotychczas systemy informatyczne agencji i regularne wypłaty unijnych dotacji.

Wydział już pracuje. Zatrudnia kilkanaście osób. Docelowo pracę znajdzie tu około 100 informatyków. Nowy wydział, w ciągu dwóch lat, całkowicie przejmie podstawowe zadania ARiMR, związane z unijnymi dopłatami dla rolników.

Od przyszłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mieć dodatkowe kompetencje. Ma to związek z likwidacją innej Agencji - Rynku Rolnego.

Według szacunków ARiMR, koszt funkcjonowania wydziału w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł rocznie. Lokalizacja Wydziału ma związek ze strategią odpowiedzialnego rozwoju, która zakłada wspieranie mniejszych ośrodków w Polsce Wschodniej.