Będzie więcej zielonej energii w regionie. Samorządy podpisują umowy na dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii. Czyli na instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Kwoty dofinansowania są duże: od dwóch do powyżej sześciu milionów złotych dla gminy. Umowę podpisał już m.in. Świdnik.

Świdnicki samorząd o kolektory zaczął starać się w 2012 roku. Dziś w mieście jest ponad 260 instalacji, a w przyszłym roku przybędzie ponad 200. Stworzenie listy chętnych poprzedziła wizyta firmy, która sprawdzała warunki techniczne zgłoszonego domu. Nie wszystkie się nadawały.

Lada chwila zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie kolejnych instalacji solarnych. Właściciele domów, którzy są na liście, będą musieli dokonać wpłaty własnej.

Gmin jak Świdnik jest w województwie lubelskim ponad 200. Urząd Marszałkowski, za którego pośrednictwem przekazywane są środki, jest w trakcie podpisywania umów. Na odnawialne źródła jest przeznaczona pula 600 mln złotych.

W ostatnich latach przybyło ponad 30 tysięcy kolektorów słonecznych - w gospodarstwach prywatnych i w obiektach użyteczności publicznej. Teraz przybędzie jeszcze 45 tysięcy.

W Polsce wytwarzanej jest coraz więcej zielonej energii. W skali kraju jej udział wynosi niespełna 14 procent. Na Lubelszczyźnie - niemal 19 procent. Najwyższy wskaźnik mają Warmia i Mazury.