Jesteś informatykiem, pasjonatem turystyki i historii w jednym? Właśnie takich ludzi poszukuje zamojski oddział związku żołnierzy Armii Krajowej. Związek chce stworzyć mapę działań żołnierzy niepodległościowego podziemia na Roztoczu, która byłaby dostępna w formie aplikacji na telefon. Cel to propagowanie historii i promocja turystycznych walorów południa naszego regionu.

W dzisiejszych czasach o historii, nawet tej trudnej i bolesnej, warto próbować mówić w nowoczesny i przystępny sposób. Stąd pomysł zamojskiego związku żołnierzy AK by zaprojektować aplikację turystyczno-historyczną.

W projekcie mogą wziąć zarówno osoby dorosłe, jak i niepełnoletnie wraz z opiekunem. Organizatorzy sugerują wytyczenie tras rowerowych, motocyklowych, pieszych i kajakowych. Powinny przebiegać m.in. przy Muzeum Armii Krajowej w Bondyrzu, ale także przez Szczebrzeszyn, Zaboreczno, Górecko i Zamość.

Termin nadsyłania dokumentacji mija pod koniec lipca. Jednocześnie związek przygotowuje się do realizacji kolejnego filmu dokumentalnego o losach zołnierzy wyklętych z rejonu Zamojszczyzny. Działacze proszą o przekazywanie wszelkich dokumentów, które mogą poszerzyć naszą wiedzę o ofiarach komunistycznego terroru.