czerwiec - wrzesień 2018 r.

Światowy Związek Młodzieży Armii Krajowej okręg Zamość aktywnie włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości wraz z 13. Drużyną Starszoharcerską POCHODNI, serdecznie zaprasza solistów, duety i zespoły do udziału w eliminacjach powiatowych do Festiwalu Pieśni Partyzanckich, organizowanego w ramach nowego projektu ŚZŻAK Okręg Zamość pt. „Pieśń Niepodległości – Festiwal Pieśni Partyzanckich”.

Przypominamy, że wydarzeniem inaugurującym festiwal był koncert “Morowe Panny Wyklęte” z udziałem czołowych wokalistek polskiej sceny muzycznej: Haliny Mlynkovej, Mariki, Kasi Malejonek, Mony, Fali, Dore i Ani Szafraniec wraz z Darkiem Malejonkiem i zespołem Maleo Reggae Rockers, który odbył się 27 maja 2018 r. na terenie kompleksu koszar Jednostki Wojskowej w Zamościu.

Propozycja wzięcia udziału w festiwalu adresowana jest do artystycznych zespołów młodzieży starszej i osób dorosłych o charakterze instrumentalno- wokalnym, wokalnym i solistów. Sam festiwal ma na celu natomiast promowanie polskiej idei niepodległościowej, wyrażanej w pieśniach i piosenkach, patriotycznych, powstańczych, partyzanckich i wolnościowych.

Organizatorzy zdecydowali że festiwal będzie miał formułę dwuetapowego konkursu artystycznego. W pierwszym etapie konkursu odbędą się przesłuchania rejonowo - powiatowe, które oceniać i kwalifikować do Koncertu Galowego będzie wyłoniona przez organizatorów komisja artystyczna festiwalu, która w swojej ocenie weźmie pod uwagę dobór repertuaru, aranżację, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja preferować będzie nowatorskie i współczesne aranżacje i brzmienia oraz prezentacje na żywo.

Każdy zespół, solista, w pierwszym etapie prezentuje dwa utwory nawiązujące do polskiej idei niepodległościowej, wyrażanej w pieśniach i piosenkach, patriotycznych, powstańczych, partyzanckich i wolnościowych, w tym jeden ze śpiewnika Pieśni Partyzanckich Zamojszczyzny wydanego w ramach projektu przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Eliminacje rejonowe, o charakterze otwartym przeprowadzone zostaną w okresie od czerwca do września – w powiatach:
· Biłgorajskim (eliminacje w Biłgoraju odbędą się 16 czerwca 2018 roku o godz. 17:00 w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury)

· Hrubieszowskim

· Tomaszowskim (eliminacje w Tomaszowie Lubelskim odbędą się 23 czerwca 2018 roku o godz. 11:00 w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury)

· Zamojskim

· powiecie grodzkim Miasta Zamość

Kolejne terminy oraz więcej szczegółów odnośnie już zaplanowanych eliminacji a także samego festiwalu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.akzamosc.pl. W sprawach organizacyjnych można się kontaktować także z koordynatorami projektu ( m.in. prezesem, posłem na Sejm RP, Sławomirem Zawiślakiem – tel. 501 589 888) – numery telefonów dostępne także na stronie internetowej Związku.

Każdy z uczestników festiwalu otrzyma dyplom uczestnictwa natomiast laureaci otrzymają nominacje do udziału w drugim etapie konkursu tj. we wrześniowym Galowym Koncercie Niepodległościowym finalizującym ww. projekt, podczas którego wystąpią oni wraz z gwiazdą wieczoru – zespołem FORTECA. Organizatorzy, w zależności od hojności sponsorów nie wykluczają także nagród rzeczowych i już teraz, za Państwa pośrednictwem, serdecznie zapraszają do zgłaszania się na eliminacje.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018".

Informacja organizatora.