W czwartek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W Muzeum na Majdanku byli więźniowie spotkali się z młodzieżą z lubelskich szkół. Świadectwa ocalałych są bezcenne. Młodzi ludzie od świadków historii dowiadują się, jak ciężkie warunki panowały w obozie, jak wyglądała codzienna praca oraz walka o przetrwanie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony jest od 2006 r. Ustanowiony został w dniu 14 czerwca nieprzypadkowo - to data pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Szacuje się, że w wyniku działań niemieckiego okupanta zginęło 6 mln obywateli II Rzeczpospolitej.

Hołd ofiarom złożyła też Młodzież Wszechpolska. Takie spotkania są bardzo cenne dla Państwowego Muzeum na Majdanku.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych będą kontynuowane również w sobotę. Wtedy w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku zostanie wyświetlony film "Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-44", wyprodukowany przez TVP 3 Lublin.