Mamy prawdopodobnie największą truskawkę w Polsce. Została wyhodowana na plantacji w Leokadiowie i z trudem mieści się na talerzu. Właściciele plantacji tłumaczą, że to efekt odpowiedniego nawożenia i uprawy. Nasz owoc gigant, jest niewiele mniejszy od największej truskawki na świecie.

Jedna truskawka, za to wielkości dłoni. Wyrosła na plantacji państwa Chrostów, w Leokadiowie koło Puław. Owoc odmiany Roxana waży 211 gramów i jest niewiele mniejszy od największej truskawki na świecie, która wyrosła w Japonii i osiągnęła 250 gramów.

Truskawka gigant jest pilnie strzeżona. Została zdeponowana w lodówce Urzędu Gminy w Puławach. Bo to właśnie tu jest polskie zagłębie truskawkowe.

Roxana z Leokadiowa to oczywiście zwycięzca tegorocznej, ósmej edycji konkursu na największą truskawkę sezonu, organizowanego przez Urząd Gminy Puławy. A ten nawet na oficjalnym sztandarze ma truskawkę. Na razie nie wiadomo co się stanie z truskawką olbrzymem. Z pewnością będzie jedną z nomen omen największych atrakcji Święta Truskawki, a to 1 lipca.