Walka z chwastami, środki ochrony roślin, które zapobiegają chorobom - to tematy szkolenia dla rolników w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Jeden z najważniejszych problemów to zwalczanie szarka komośnika - szkodnika, który niszczy uprawy buraków cukrowych w okolicach Werbkowic i Krasnegostawu.

Komośnik szarek do chwili obecnej , tylko w woj. lubelskim, spowodował straty na tysiącu hektarów upraw buraka cukrowego. Jeszcze gorzej jest w Austrii, gdzie straty są 10-krotnie większe a rząd zastanawia się nad zamknięciem jednej z cukrowni. Eksperci nie mają wątpliwości - jedyny preparat dostępny na rynku został zarejestrowany zdecydowanie za późno.

Straty w uprawach są znacznie większe jeśli wziąć pod uwagę suszę. Plony w zbożach ozimych i jarych będą o 40% niższe niż w latach ubiegłych. Susza objęła wszystkie gminy. Ale brak deszczu to nie jedyna przyczyna niższej jakości plonów. Upały spowodowały rozwój chwastów na polach. Im dłużej rosną, tym są wytrzymalsze. A herbicydów nie można było stosować zanim nie spadł deszcz.

W szkoleniu w Końskowli wzięło udział ok. 70 rolników. Ośrodek doradztwa rolniczego przypomina, że jego eksperci służą poradą każdego dnia. Najgorętszym tematem jest termin żniw. Wszyscy spodziewają się, że - aby uratować część plonów - trzeba je będzie rozpocząć wyjątkowo wcześnie.