To inwestycja w przyszłość - mówią o programie "Dobry Start" przedstawiciele rządu. Dzisiaj zaprezentowali założenia. Na wyprawkę dla każdego dziecka Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy trzysta złotych. Od pierwszego lipca można składać wnioski drogą elektroczniczną, od pierwszego sierpnia - na papierze.

Sześćset osiemdziesiąt sześć złotych - to koszt przygotowania wyprawki dla jednego dziecka. Jeśli rodzina wysyła do szkoły dwójkę będzie musiała wydać prawie tysiąc dwieście siedemdziesiąt złotych. To dane, które przedstawia CBOS. I - jeśli chodzi o szkolne wydatki - jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

W tym roku rodzicom będzie łatwiej - przekonuje wiceminister. Rząd startuje z programem - Dobry Start. W ramach niego raz do roku państwo będzie wypłacać rodzicom dziecka w wieku szkolnym trzysta złotych.

Co ważne - o dodatkowe trzysta złotych rodzice mogą starać się od 1 lipca. Wtedy można złożyć wniosek drogą elektroczniczną. Od pierwszego sierpnia przyjmowane będą wnioski w formie tradycyjnej. Nieprzekraczalny termin ich złożenia to ostatni dzień listopada.

Jeśli przyjmiemy, że w regionie uczy się 244 tysiące dzieci , to oznacza, że wydatki na wyprawkę przekroczą 73 miliony złotych. Jedenaśnie milionów złotych trafi do Lublina.

System obsługi nowego programu będzie taki sam jak w przypadku Rodziny Pięćset Plus. Wnioski będzie można złożyć w tych samych miejscach. Za obsługę programu będą odpowiedzialne samorządy, a pieniądze zostaną przekazane przez rząd za pośrednictwem wojewodów. Za obsługę programu samorządy otrzymają z ministerstwa dziesięć złotych za każde wypłacone świadczenie.