Pomnik pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego i pomnik pary prezydenckiej, ale też ulice Władysława Bartoszewskiego i Tadeusza Mazowieckiego. Na sesji rady miasta Lublina zapadły decyzje dotyczące nowych patronów miejskich ulic i nowych pomników, które mają pojawić się w przestrzeni miasta.

Pomnik założyciela KUL powstanie na skwerze abpa Józefa Życińskiego, w niewielkiej odległości od uniwersytetu. Ksiądz Idzi Radziszewski - filozof, rektor Akademii Duchownej w Petersburgu i naukowiec europejskiego wymiaru założył Katolicki Uniwersytet Lubelski w 1918 roku i to właśnie na stulecie uczelni jej społeczność chce takiego upamiętnienia. Rada Miasta była w tej sprawie jednogłośna.

Jednomyślności nie było w przypadku innego upamiętnienia. Pomnik przedstawiający parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich na skwerze przy Centrum Kultury na pl. Lecha Kaczyńskiego - tego chcieli miejscy radni z PiS i przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika.

Nie jesteśmy przeciwni upamiętnieniu pary prezydenckiej, chcemy jednak, by projekt został wybrany w drodze konkursowej - mówią radni Wspólnego Lublina, którzy zaproponowali poprawkę w tej sprawie.

Autorką obecnego projektu pomnika jest przewodnicząca komitetu budowy i radna miejska Małgorzata Suchanowska. Siedząca para prezydencka znajduje się na kamiennym cokole okolonym murem. Wstępny koszt szacowany jest na 150-200 tys. zł. Pomysłodawcy chcieliby, aby monument udało się odsłonić jeszcze w tym roku na 100-lecie niepodległości Polski.