Okazuje się, że polityka twardej ręki i szukania oszczędności przynosi efekty. Powiat chełmski trafił na prestiżowe 11. miejsce w rankingu finansowym samorządu terytorialnego. Zestawienie opiera się na analizie wydatków inwestycyjnych i bieżących, pozyskiwania środków zewnętrznych i wartości inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca.

Ranking przygotowali eksperci z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej i dwóch tamtejszych uniwersytetów - Jagiellońskiego i Ekonomicznego. Powiat chełmski znalazł się na 11 miejscu z 314 powiatów ziemskich w całej Polsce. Kluczowe w tym rankingu było inteligentne gospodarowanie majątkiem powiatu. Chodzi o pensje i wydatki na działalność bieżącą. Tu starosta przyznaje, że mieli sporo do zrobienia.

Zaoszczędzone pieniądze poszły na drogi. W 4 lata powiat wyremontował i wybudował 194 kilometrów dróg - jedną trzecią, która jest w jego gestii. To rekord na skalę ogólnopolską. W planach i przetargach na ten rok jest kolejnych 40 kilometrów. Drogi powstają za pieniądze własne, rządowe, unijne, w porozumieniu z innymi gminami.

Każdy grosz ma znaczenie. Powiat drogi odśnieża, sprząta wykorzystując do tego własnych pracowników. Kosztują 70% mniej niż zewnętrzna firma. W rankingu znalazły się też powiaty: lubelski na 38 miejscu i zamojski na 50 miejscu.