Ponad 200 zabiegów rocznie wykonują w regionie oddziały zajmujące się chirurgicznym leczeniem otyłości. W skali Polski to około 3 tysięcy, a potrzeby rosną, bo otyłość staje się cywilizacyjnym problemem. Lubelska Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Nowotworów Układu Pokarmowego w szpitalu przy ulicy Staszica zorganizuje w maju Dzień Otwarty, w czasie którego będzie można poznać możliwości leczenia patologicznej otyłości.

To odpowiedź na rosnące potrzeby - podkreślają lekarze z kliniki, którzy właśnie wrócili ze szkolenia w nowoczesnym ośrodku chirurgicznego leczenia otyłości w norweskim Oslo. Tam zabiegów z zakresu chirurgii baroiatrycznej wykonuje się znacznie więcej niż w Polsce.

Na Lubelszczyźnie operacje takie wykonuje się w trzech ośrodkach medycznych w Lublinie - w klinice przy ul. Staszica, Szpitalu Wojskowym, ale też w Łęcznej. Rocznie leczonych tam jest ponad 200 osób, cierpiących na patologiczną otyłość.

Chirurgiczna interwencja w takich przypadkach najczęściej odbywa się metoda laparoskopową. To przede wszystkim operacja żołądka.

Do leczenia chirurgicznego kwalifikują się pacjenci o indeksie masy ciała powyżej 40 BMI. O metodach i możliwościach leczenia patologicznej otyłości informować będą lekarze kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Klinicznego nr 1 w czasie Dnia Otwartego, który odbędzie się 19 maja.