W Białej Podlaskiej powstanie nowoczesne Centrum Endoskopowe. Ma skrócić kolejki w bialskim szpitalu i stanowić odpowiedź na rosnącą liczbę zachorowań na dolegliwości układu pokarmowego. Dyrekcja bialskiego szpitala korzysta z doświadczeń japońskich lekarzy - jednych z najlepszych w dziedzinie endoskopii.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny ma pracownię endoskopową, jednak ta dziedzina rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe Centrum Endoskopii ma ten problem rozwiązać. Władze szpitala nawiązały ścisłą współpracę ze specjalistami ze Szpitala Św. Łukasza w Tokio.

Gotowy jest już szczegółowy plan budowy centrum. Powstał we współpracy z japońskimi lekarzami, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Przedstawiciele szpitali w Białej Podlaskiej i Tokio podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy. Kiedy bialskie centrum zacznie działać, Japończycy będą odwiedzać je dwa razy w roku.

Profesor Yohiyuki cieszy się w Japonii opinią autorytetu w dziedzinie endoskopii. W Polsce gościł po raz pierwszy. Współpraca z nim pozwoli wdrożyć najlepsze rozwiązania w bialskim centrum endoskopii. Budowa Centrum ma rozpocząć się we wrześniu.