Miliard dwieście milionów złotych - to pieniądze, które w najbliższym czasie trafią na budowę dróg, oraz zakup i modernizację taboru kolejowego w całym kraju. Dzięki nim zostanie sfinansowana między innymi budowa trasy ekspresowej S17 od Warszawy do Garwolina. Umowę na dofinansowanie tej i innych inwestycji podpisano w Warszawie.

Miliard dwieście milionów złotych to koszt budowy całej drogi ekspresowej S17. Kierowcy będą mogli dojechać trasą szybkiego ruchu do stolicy pod koniec 2019 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowę o dofinansowanie budowy odcinka między Warszawą a Garwolinem.

S17 to w tym momencie priorytet dla całego regionu. Budowa drogi szybkiego ruchu nie tylko poprawi dostępność komunikacyjną, ale ma również sprawić, że inwestorzy będą łaskawszym okiem spoglądać na województwo lubelskie.

Ale pieniądze znajdą się nie tylko na przebudowę dróg. Ponad czterysta milionów złotych trafi na kolej. PKP Intercity chce za te pieniądze zmodernizować sto osiemdziesiąt trzy wagony i dwadzieścia lokomotyw elektrycznych. Będą obsługiwać między innymi połączenia między Lublinem a Szczecinem.

Kolej otrzyma zastrzyk finansowy w postaci czterystu milionów złotych. a całościowy plan inwestycyjny państwowego przewoźnika zakłada wydatki inwestycyjne rzędu 7 mld zł do 2023 roku.