W Lublinie rozpoczął się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Na inaugurację był wyjątkowy koncert z okazji 70-lecia powstania Państwa Izrael i polskich stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Na scenie wystąpił Szymon Nehring w towarzystwie jednej z najlepszych orkiestr Izraela.

Szymon Nehring to finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jako pierwszy Polak zwyciężył w XV Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. W Centrum Spotkania Kultur debiutuje. Miał już okazję grać ze światowej sławy orkiestrą - Israel Camerata Jerusalem.

Muzycy repertuarem oddają hołd Ludwigowi van Beethovenowi, jednak nawiązują także do 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Słychać to między innymi w utworze "Przez Rzeki Babilonu" Marka Lavrego, inspirowanego niewolą babilońską sprzed 2,5 tysiąca lat.

To także okazja do uczczenia 70. rocznicy stosunków dyplomatycznych Polski i Izraela. Przez ostatnich 25 lat ożywiła się szczególnie wymiana kulturalna.

Festiwal beethovenowski potrwa do 23 marca. Koncerty będą odbywać się w Centrum Spotkania Kultur i Archikatedrze Lubelskiej.