Kraśnik zbuduje nowoczesną kanalizację dla 2 tys. mieszkańców i zmodernizuje dotychczasową sieć. Wszystko dzięki unijnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Urzędnicy nie wykluczają obniżki cen wody i ścieków, z czego na pewno ucieszą się mieszkańcy Kraśnika, a równie ważne są korzyści dla środowiska.

Kraśnik jest skanalizowany jedynie w ok. 75 proc. Na budowę sieci czekają głównie mieszkańcy Dzielnicy Kolejowej. Kraśnik odchodzi od zbiorników bezodpływowych, powszechnie zwanych szambami i stawia na nowoczesność. Projekt budowy sieci kanalizacji sanitarnej obejmuje ponad 30 ulic.

Będzie też modernizacja odcinków już istniejącej sieci. Szef Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i władze miasta podpisały umowę w tej sprawie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Koszt inwestycji to ponad 46 mln zł; unijne dofinansowanie wynosi 22 mln zł. Wcześniej ze środków europejskich firma realizowała projekt przebudowy Komunalnej Oczyszczalni Ścieków.

Kraśnickie przedsiębiorstwo chce również zbudować nowy zbiornik wody czystej na stacji wodociągowej przy ul. 3 Maja. Ten obecny jest niewystarczający.

Obecnie w Kraśniku za wodę i ścieki mieszkańcy płacą odpowiednio 11 i 14 złotych. Podwyżek w najbliższym czasie nie będzie. Urzędnicy liczą, że dzięki projektowi do sieci uda się podłączyć ok. 2 tysięcy nowych osób.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji. Inwestycja będzie się odbywać w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Według planów prace zakończą się w 2022 roku.