Chociaż w Lublinie i Świdniku zima trwa - to z kalendarzowym rozpoczęciem wiosny operator udostępnił rowery miejskie. To piąty sezon, w którym do dyspozycji mieszkańców będą nowe stacje, a miasto zapowiada nowe udogodnienia dla rowerzystów. Dziś w systemie roweru miejskiego jest zarejestrowany co trzeci mieszkaniec Lublina.

Ci, którzy nie mają swojego jednośladu, od środy mogą skorzystać z rowerów miejskich. System ruszył. W Lublinie swoje konta ma w systemie ponad 80 tysięcy mieszkańców.

Większość rowerów już jest na stacjach i - choć przysypane śniegiem - czekają na wypożyczenie. W czasie zimy były poddane konserwacji i naprawom - wymienionych zostało w nich 10 tysięcy części. Ze względu na pojawiające się uwagi o usterkach - Porozumienie Rowerowe będzie monitorować stan techniczny jednośladów.

W Lublinie jest blisko tysiąc rowerów i niemal sto stacji w systemie. Dodatkowe pojawią się w kwietniu przy pięciu stacjach paliw PKN Orlen. W Lublinie przybędzie też infrastruktury rowerowej. Dziś to 145 kilometrów ścieżek i pasów.

Zasady korzystania z roweru miejskiego się nie zmieniają. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z rowerów w kilkunastu miastach Polski, ale też w Berlinie.