Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej, który może znaleźć zastosowanie w komunikacji miejskiej, magazynach i domach wielorodzinnych, ma szansę zrewolucjonizować rynek energetyczny. Naukowcy zostali właśnie docenieni w trakcie Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Walencji.

Magazyny ciepła i chłodu - to nazwa wynalazku naukowców z Politechniki Lubelskiej. W skrócie - energia powstaje dzięki zamarzaniu stanów środków chemicznych, które są umieszczone w specjalnych magazynach. Potencjał jest olbrzymi, bo w jednej tonie drzemie aż 120 kilowatogodzin. Z uwagi na duże gabaryty magazynu, w którym ciecz zamarza, takie rozwiązanie może mieć zastosowanie w autobusach komunikacji miejskiej, w budynkach wielorodzinnych, czy magazynach i pozwala skutecznie obniżyć koszty zużycia energii.

To kolejny wynalazek lubelskich naukowców, który znalazł uznanie na zagranicznych targach. Targi Wynalazczości odbywają się od siedemnastu lat w różnych miastach Europy. Pobyt w Walencji nie był debiutem, bo poprzednio lubelscy naukowcy również zostali wyróżnieni. Być może za kilka lat ich wynalazek będzie masowo produkowany.