Jutro pierwsza niedziela bez handlu - co znaczy, że ustawa ograniczająca możliwość zrobienia zakupów w dzień świąteczny właśnie wchodzi w życie. W tym roku zakaz handlu będzie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym roku w trzy a za dwa lata w niedzielę nie zrobimy zakupów w ogóle. Co sądzą o tym mieszkańcy regionu? Jaki dzisiaj jest ruch w galeriach handlowych?

W galeriach handlowych i sklepach ruch większy niż w zwykłą sobotę. A wszystko z powodu niedzielnego zakazu handlu. Wiele osób postanowiło wcześniej zrobić cotygodniowe zakupy. Zwłaszcza, że zakaz handlu nie dotyczy: stacji benzynowych, barów, kin, restauracji czy kawiarni i sklepów - tych ostatnich pod warunkiem, że za ladą staną sami właściciele. To oznacza ,że wiele galerii handlowych bedzie otwartych, choć z ograniczoną działalnością. Co o zmianach sądzą klienci? Część przekonuje, że niektórzy na pracę w niedzielę i tak są skazani, dlatego wprowadzenie zakazu handlu im się nie podoba. Zdaniem innych - pracownikom, zwłaszcza tym z branży handlowej odpoczynek się należy. Zmiany w prawie to efekt decyzji Sejmu. Projekt wyszedł od związkowców z "Solidarności", którzy postulowali wprowadzenie niedziel wolnych od handlu.

Swój projekt mają zamiar złożyć politycy Platformy Obywatelskiej. Domagają się zniesienia zakazu, ale też podwyżek płac dla tych, którzy muszą pracować w dni świąteczne. Zdaniem polityków PO lubelskie na zmianach straci.

Sejmowa arytmetyka nie pozostawia złudzeń co do przyszłości projektu Platformy. A tymczasem wiele osób, które do tej pory zakupy pozostawiało na niedzielę, planuje je inaczej.
,br> W nowej sytuacji starają się również odnaleźć sieci handlowe - najczęściej wydłużają pracę swoich sklepów w pozostałe dni tygodnia. Wysyłają nawet klientom informację o zakazie handlu i godzinach pracy w dni robocze. W marcu wolne od handlu niedziele przypadają jedenastego i osiemnastego. Łącznie - w roku - wolne od handlu będą 23 niedziele.