Był kluczową postacią w dziejach kultury ukraińskiej. Taras Szewczenko jest dla Ukraińców tym, kim dla Polaków Adam Mickiewicz. Od kilku lat w rocznicę urodzin wieszcza miłośnicy jego poezji spotykają się na skwerze im. Tarasa Szewczenki w Lublinie. Pomysłodawcą wydarzenia jest Towarzystwo Ukraińskie.

Każdego roku wiosną Ukraińcy na całym świecie obchodzą pamięć ukraińskiego wieszcza. W Lublinie miłośnicy poezji Tarasa Szewczenki spotykają się na skwerze jego imienia, na rogu ulic Ruskiej i Podzamcze. Utwory Tarasa Szewczenki recytowały dzieci z ukraińskich rodzin, jego poezję przetłumaczoną na język polski czytali lubelscy urzędnicy. Na skwer przyszli też m.in. studenci z Ukrainy mieszkający w Lublinie.

Na skwerze imienia Tarasa Szewczenki pojawili się też członkowie środowisk kresowych. Przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu od kilku lat domagają się zmiany nazwy skweru, bo ich zdaniem w swoim poemacie Szewczenko wyrażał antypolskie nastroje.

Taras Szewczenko urodził się 9 marca 1814 roku. Był nie tylko poetą epoki romantyzmu, także powieściopisarzem, dramaturgiem, artystą-malarzem; zaangażowanym w odrodzenie narodowe Ukrainy połowy XIX wieku. Zmarł 10 marca 1861 roku.