Już za trzy lata w Polsce odzyskiwać mamy 60 proc. produkowanych przez siebie odpadów. To o 40 proc. więcej niż udaje nam się odzyskiwać dziś. Ministerstwo Rozwoju ma nadzieje, że pomogą w tym samorządy, a samorządom ma pomóc m.in. kampania prowadzona przez Fundację WWF Polska, dotycząca gospodarki obiegu zamkniętego. W środę takie spotkanie obyło się w Zamościu.

Odpady trzeba zacząć traktować jako surowiec, który można wykorzystać do produkcji – przekonywali eksperci. Ma w tym pomóc program gospodarki śmieciami w obiegu zamkniętym.

Zainicjowana w Zamościu kampania dotycząca gospodarki odpadami ma zachęcić samorządowców do innego spojrzenia na gospodarkę odpadami.

Jedna osoba produkuje średnio 283 kg odpadów rocznie, dlatego ministerstwo liczy, że to samorządy znajdą sposób, by zachęcić mieszkańców do segregacji.

Gospodarka w obiegu zamkniętym jest promowaną przez Unię Europejską koncepcją gospodarowania. Produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.