Trwa Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" z Gdyni. W programie m.in. film dziennikarki TVP3 Lublin Bogny Bender-Motyki o historii chorążego Antoniego Dołęgi, który w Gdyni otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę imienia Janusza Krupskiego. A na lubelskiej retrospektywie Antoni Dołęga został nagrodzony pośmiertnie Sygnetem Niepodległości.

W ramach lubelskich Retrospektyw odbywają się projekcje filmów, koncerty, wystawy i dyskusje. w Zespole Szkół nr 1 swój film zaprezentowała uczennica placówki. Film Weroniki w 2016 roku w Gdyni, na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" otrzymał główną nagrodę.

Młodzi dla historii to projekt wpisujący się w działalność twórców gdyńskiego festiwalu i okazja do zaprezentowania twórczości stawiających pierwsze kroki.

Na Retrospektywie pokazywane są filmy trudne, nagrodzone, te budzące kontrowersje. Mają w ten sposób zachęcać do zainteresowania się historią.

W projekcjach i dyskusjach biorą udział także przedstawiciele środowisk kombatanckiego i niepodległościowego. O Marii Krasnodębskiej powstały już opracowania, sama oglądając filmy nie kryje wzruszenia.

Retrospektywy potrwają do środy, już jutro w IX LO w Lublinie o godz. 10 prezentowany będzie nagrodzony film Bogny Bender-Motyki, po południu uczestnicy festiwalu obejrzą film w reżyserii Bogdana i Grażyny Czermińskich - Lobo.