Obchodzimy międzynarodowy dzień języka ojczystego. To święto mające na celu popularyzację regionalizmów językowych. W Józefowie na Roztoczu odbyła się nietypowa lekcja języka polskiego dla dzieci i młodzieży. Języka, którym mówili ich dziadkowie i babcie.

Takie słowniki w dzisiejszych czasach to rzecz na wagę złota. Bo gwarę znają nieliczni. Choć jeszcze na rubieżach województwa lubelskiego można się z nią zetknąć.

Ale to co słychać w sklepie, dzieciom może wydawać się dziwne i niezrozumiałe. Niby brzmi podobnie jak słowa wykorzystywane na co dzień ale od razu słychać różnicę.

A gwara to rzecz piękna. Symbol wielu wieków tradycji i ciekawej historii. Stąd pomysł organizatorów lekcji by przekazać najmłodszym te regionalizmy które wyszły z codziennego użytku

Szacuje się że statystyczny Polak zna do 17 tys. słów. To wbrew pozorom niewiele. Erudyci mają zasób pięciokrotnie większy. A im więcej słów tym więcej nimi zabawy - w porzekadła czy przysłowia.

Międzynarodowy dzień języka ojczystego ustanowiony został w 1999 r. przez UNESCO. Ma zwracać uwagę na bogactwo różnorodności językowej całego świata. Zwłaszcza tego za przysłowiową miedzą.